• mahouramlaak.ir
  • مازندران/چمستان/جنب بانک صادرات/ پاساژ رضا/طبقه اول
  • 09128958217

دفتر مهندسی و مشاورین املاک ماهور

شعبه مازندران : چمستان - جنب بانک صادرات - پاساژ رضا - طبقه اول

مقاله

 

نگهداری و مراقبت از ویلا با چند راهکار ساده


آن‌ها که می‌خواهند ویلایی شیک داشته باشند بخوانند

 

کافی است نگاهی به شلوغی‌های حاده شمال در آخر هفته داشته باشیم تا عمیقا حس کنیم چه حجمی از مردم تمام هفته را به امید همین پنجشنبه و جمعه و طبیعت بکر شمال پشت سر می‌گذارند. به رغم این که تا چند سال پیش مسافرت به شمال محدود به عید و تابستان می‌شد، این روزها شاهد افزایش تعداد خرید ویلا و فروش ویلا در شمال هستیم به طوری که آخر هفته‌ها جاده‌های منتهی به شمال عجیب شلوغ و پرترافیک می‌شود.
فرض را بر این می‌گذاریم که شما نیز یکی از همین افراد هستید، صاحب ویلای شمال می باشید و آخر هفته‌ها پشت فرمان می‌نشینید و با ذوق و شوق راهی شمال می‌شوید. حتما می‌دانید ویلا مراقبت می‌خواهد و رسیدگی به ویلا از الزامات است. این که چکار کنیم همیشه ویلایمان زیبا و القا کننده حس خوب باشد را در ادامه تشریح خواهیم کرد. با بانیان مسکن همراه باشید.

 

چرا ویلای شمال نیازمند رسیدگی و مراقبت دائمی است؟
گاها افرادی را مشاهده می‌کنیم که پس از خرید ویلا یک نفس راحت می‌کشند و همه چیز را تمام شده و مطلوب تصور می‌کنند. خرید ویلای شمال اتفاق بسیار ارزشمندی است و می‌توان گفت با انتخاب و خرید ویلا، سخت‌ترین قسمت کار را پشت سر گذاشته‌اید اما فراموش نکنیم شمال منطقه‌ای پررطوبت و پرباران است، رطوبت به سازه‌ها آسیب می‌زند و عمر ویلا را چنانچه به آن توجه نکنیم کم می‌کند. یادمان باشد یک ویلا زیبایی‌اش را مدیون طبیعتش است و اگر به فضای سبز ویلا رسیدگی نشود خیلی زود طراوت و شادابی‌اش را از دست می‌دهد.


در ویلای خود درخت بکارید اما...

وقتی نام ویلا را می‌شنویم ناخودآگاه تصاویر گل و درخت در ذهنمان نقش می‌بندد. ویلا یعنی درخت و این مسئله را ما هم قبول داریم. اما لازم است نکته‌ای را بیان کنیم، با توجه به اقلیم فوق‌العاده شمال برای رشد درخت، گیاهان زود بزرگ می‌شوند و ریشه‌دار می‌گردند، ریشه درخت به سرعت رشد می‌کند، طویل می‌شود و چه بسا به پی ساختمان برسد. اگر دقت کرده باشید همیشه می‌گویند ریشه درخت در هر چیزی نفوذ می‌کند و این عین واقعیت است، حال با توجه به شرایط مناسب خاک و هوا در شمال، این رشد چند برابر می‌شود. ریشه خیلی زود می‌تواند خودش را به ساختمان برساند، از آن جا که ریشه جاذب آب است و رطوبت را به خود می‌گیرد با انتقال آن به ساختمان می‌تواند فرسودگی ویلا را تسریع ببخشید و از عمر آن بکاهد. یک نکته هنگام کشت درخت در شمال مهم است و آن این که سعی کنید درخت‌ها را در نزدیکی ساختمان یا دیوارها نکارید، در این صورت هم از زیبایی که درخت‌ها خلق می‌کنند لذت می‌برید و هم این که خیالتان راحت است رشد درخت به ساختمان آسیبی نمی‌رساند.


آیا قبل از خروج از ویلای شمال باید گاز را قطع کنم؟

نه تنها گاز، بلکه آب و برق را هم قبل از ترک ویلای شمال باید قطع کنید. بیشتر صاحبان ویلای شمال، بومی این منطقه نیستند، برای تفریح به ویلای خود سر می‌زنند و پس از چند روز ماندن ویلا را ترک می‌کنند. از آن‌جا که شمال شرایط جوی خاصی دارد و شما ممکن است فاصله سفرهایتان به شمال زیاد باشد، قطع کردن موارد مذکور بهترین راه ایمن نگه‌داشتن ویلا تلقی می‌گردد.


چرا بکارگیری پنجره دو جداره در ویلا ضروری است؟

رطوبت همه آن چیزی است که شمال را فراگرفته است از این رو عدم استفاده از پنجره‌های مناسب راه را برای ورود رطوبت به داخل ساختمان و مشکلات بعدش همچون فرسودگی‌ها و پوسیدگی‌های زودهنگام فراهم می‌سازد، بنابراین به عنوان بهترین راه کار از پنجره‌های دو جداره‌ای استفاده نمایید که نه تنها صوت را منتقل نمی‌کنند بلکه همچون سدی در برابر رطوبت ایفای نقش می‌نمایند و به آن اجازه ورود نمی‌دهند.
شرجی و رطوبتی که از آن صحبت کردیم بر دیوارها نیز اثر سوئی می‌گذارد، این مسئله زمانی بیشتر نمود پیدا می‌کند که ویلای شما از نوع
 ویلاساحلی باشد و در جوار دریا و هوای پررطوبت این منطقه قرار گرفته باشد. بهترین راه برای این که ویلاها دچار چنین مشکلاتی نشوند این است که از عایق رطوبتی برای آن‌ها استفاده گردد. اگر خودتان در حال ساخت ویلای شمال هستید که می‌توانید ناظر بر چنین مواردی باشید اگر چنین نیست و ویلا را از دیگری خریداری کرده‌اید بهتر است عایقی برای آن در نظر بگیرید ضمن این‌که رنگ‌آمیزی دیوارها هم می‌تواند ایده جالبی باشد هم زیبایی می‌آفریند و هم این‌که از نفوذ رطوبت جلوگیری می‌کند.

 

از فضای سبز غافل نشوید
به مهترین قسمت رسیدیم، فضای سبز ویلا. ویلایی که سرسبز نباشد شاید تفاوت چندانی با یک آپارتمان نداشته باشد، ویلا یعنی یک محیط آزاد و دوست داشتنی برای ساعت‌ها نشستن و لذت بردن از هوای پاک و البته زیبایی‌های تمام نشدنی. این فضای سبز به رسیدگی و مراقبت نیاز دارد. آب‌یاری یکی از مهم‌ترین موارد است، می‌توانید از آب‌یاری‌های قطره‌ای استفاده کنید، اگر ویلای شما پر درخت است و احساس می‌کنید توانایی مراقبت از آن از عهده‌تان خارج است می‌توانید افرادی را به کار بگیرید که تخصصشان در این زمینه است و به چم و خم آن کاملا آگاه هستند.

 

 


صحبت پایانی

مهم‌ترین فاکتوری که می‌تواند ویلای شما را تهدید کند و از عمر آن بکاهد رطوبت است، بنابرین باید تمام تمرکزتان را بر این مسئله بگذارید، هر آن چه می‌تواند نفوذ رطوبت را به کمترین مقدار برساند به کار بگیرید، اگر لازم است پنجره‌ها را عوض کنید، اگر نیاز است دیوارها را عایق‌بندی کنید چرا که مراقبت از ویلا سبب می‌شود در طولانی مدت بتوانید ویلایی تمیز، شیک و جذاب داشته باشید.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ویلا شمال و نکات چیدمان اتاق نشیمن در ویلا

نکات چیدمان یک مبلمان در فضای داخلی اتاق نشیمن ویلای شما به تجزیه تحلیل و نحوه گذراندن وقت در آن و همچنین نوع پذیرایی شما از میهمان ها بستگی دارد . نکات چیدمان یک مبلمان در فضای داخلی اتاق نشیمن ویلای شما به تجزیه تحلیل و نحوه گذراندن وقت در آن و همچنین نوع پذیرایی شما از میهمان ها بستگی دارد. آیا شما دورهمی های کوچک با میهمانان خصوصی دارید ؟ یا اولویت اصلی مهمانی های بزرگتر است؟ آیا برای شما وقت گذراندن در نشیمن ویلا دارای اهمیت بیشتری است یا تنها برای پذیرایی از میهمانان شما طراحی میگردد و همچنین بسیاری موارد دیگر.

نکات چیدمان دکوراسیون داخلی ویلا در صورتی که با تفکر و برنامه ریزی از پیش تعیین شده انجام پذیرد میتواند یک اتاق نشیمن کوچک را به محیطی دلچسپ و آرامش بخش تبدیل نماید .

با استفاده صحیح و به جا از وسایل در هر بخش از اتاق با تکیه بر خطای دید، کاربرد  و رنگ بندی وسایل میتوانیم فضای بزرگتری از اتاق خود به نمایش بگذاریم و یا برعکس ، با چیدمانی درهم و بی نظم یک اتاق بزرگ را بسیار کوچکتر از آنچه هست بسازیم.

به عنوان مثال تلویزیون معمولا جنبه زیبایی ندارد اما تقریبا در ۹۰ درصد موارد باید در اتاق نشیمن قرار گیرد حالا تصور کنید اگر در ارتفاع نامناسبی روی دیوار قرار داده شود و یا بخشی از مبلمان به سمت آن نباشد چقدر میتواند آزار دهنده باشد. البته به لطف نمایشگر های LED  صفحه تخت در سالهای اخیر تا حد زیادی به زیبایی آنها کمک شده است. اما موضوع این است که فارغ از زیبایی، تلویزیون یک نیاز است و در زمان های متفاوتی توجه همه برای دیدن فیلم یا سریال و یا اخبار به آن جلب میشود پس اگر در زاویه درستی قرار نگیرد به تنهایی میتواند خستگی زیادی در ناحیه گردن و سر ایجاد نماید.

استفاده از میزهای عسلی کوچک و میزهای پذیرایی و دهها وسیله دکوراتیو دیگر همگی میبایست باتوجه به فضا، رنگ و نوع استفاده آنها تهیه شوند و همچنین تضمینی برای رفاه بیشتر در ویلای شما باشند . در این بین مبلمان ها با توجه به ترکیب رنگ و اندازه و …. انتخاب شده اند اما پس از خرید هنوز مهمترین بخش ،یعنی نحوه چیدمان آنها، باقیست. برای چیدمان یک میز قهوه خوری ساده دو نفره نیز نحوه قرار دادن آن که در نزدیکی نور پنجره و به صورت چهره در چهره بودن صندلی ها اهمیت بالایی دارند.

دقت داشته باید که مبلمان ها گاهی جداکننده ای عالی برای فضای داخلی شما در پذیرایی و نشیمن ویلا هستند ، بنابراین از آنها به درستی استفاده کنید و سعی کنید اگر از دو سرویس مبلمان در خانه خود استفاده میکنید ترجیحا مدل و چیدمان مبلمان متفاوتی در هر ناحیه داشته باشید ، چرا که با این کار جداکنندگی بیشتر به چشم خواهد آمد و همچنین حالت خصوصی پذیرایی دوم نیز ملموس تر خواهد بود.

 حاصل طراحی معماری کاربردگرایانه و اجرای دقیق و استاندارد توسط مهندسین و معماران برجسته و کارآزموده در زمینه معماری و طراحی داخلی همگام با آخرین تغییرات و دستاوردهای جهانی می باشد ، اگر به دنبال انتخابی متفاوت هستید تا تجربه آرامشی دل انگیز در مناطق ساحلی را داشته باشید پیشنهاد میکنیم از پیج اینستاگرام ما دیدن فرمایید.

Instagram : Mahouramlaak.ir

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

یک ویلای خوب چه ویژگی هایی دارد ؟ ( قسمت اول )

همانطور که می دانید اصولا به خانه هایی که از چهار طرف نما داشته باشند و همچنین دارای سقف شیب دار باشند خانه های ویلایی گفته می شود ، در گذشته تعداد خانه های ویلایی در شهرها نسبت به امروز بیشتر بود اما زمانی که شهرها گسترش پیدا کردند تعداد ویلاها در شهرها کاهش پیدا کرد به گونه ای که در حال حاضر اکثر خانه های ویلایی در شمال کشور طراحی و ساخته می شوند آن هم به دلیل اینکه شمال کشور دارای آب و هوای مرطوب و بارانی می باشد اکثر خانه های آن منطقه به شکل ویلایی ساخته می شوند ، خانه های ویلایی عمدتا در زمین های وسیعی به سبک ایتالیایی ساخته می شوند که دارای جذابیت ویژه ای می باشند به گونه ای که اطراف آن ها را باغچه های سرسبز و چشم اندازهای زیبا احاطه کرده اند ، تمامی خانه های ویلایی دارای یکسری مشخصه ها و ویژگی های منحصر به فردی می باشند اما آیا می دانید یک ویلای خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟ در ادامه ی این مقاله تمامی ویژگی های یک ویلای خوب را بررسی می کنیم تا اگر قصد خرید یک ویلا را دارید به خوبی با ویژگی هایی که باید داشته باشد آشنایی داشته باشید و بتوانید بهترین تصمیم را هنگام خرید ویلا بگیرید .

همانطور که اشاره کردیم هر یک از ویلاها دارای ویژگی ها و مشخصه های منحصر به فردی می باشند اما مشخصه ای که برای تمامی ویلاها مشترک می باشد این است که تمامی خانه های ویلایی در یک محوطه ی وسیع و باز ساخته می شوند ، بعضی از ویلاها به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که دارای یک نقطه ی مرکزی می باشند البته به این نقطه ی مرکزی برجک مرکزی نیز گفته می شود که این برجک مرکزی در ویلا از سایر قسمت ها و نقاط آن بلندتر می باشد ، محوطه ی ویلا را منطقه ای پر از درخت ، مناظر زیبا و آبنماها تشکیل می دهند حتی اگر در زمینی که ویلا ساخته می شود چنین محطه ای وجود نداشته باشد پس از ساخت ویلا در اطراف آن اقدام به ساخت محوطه ای زیبا متشکل از گل و گیاهان ، درخت ها ، آبنماها ، آلاچیق ها و ... می کنند چرا که محوطه ی ویلا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد چون اولین نمایی که توسط مردم دیده می شود محوطه ی ویلا می باشد و میمهمانان شما باید از محوطه ی ویلای شما عبور کنند تا به ویلای شما برسند از این رو اولین چیزی که به چشم آن ها می آید محوطه و نمای زیبای ویلای شماست از این رو به شما توصیه می کنیم درصورتی که قصد دارید برای خود ویلایی بسازید و یا ویلایی را خریداری کنید برای زیبا بودن هر چه بیشتر نمای آن از بام های شیروانی که از پوشش سفال تشکیل شده اند و از نمای آجری استفاده کنید و یا ویلایی را خریداری کنید که چنین ویژگی هایی را در نمای خود داشته باشد علاوه بر این به محوطه ی ویلا نیز توجه داشته باشید استفاده از آبنما ، فضای سبز ، آلاچیق و باربیکیو در محوطه سازی ویلا بسیار ضروری می باشد و باعث زیبایی چشم گیر ویلای شما می شود .

نکته ی دیگری که هنگام خرید ویلا باید به آن توجه داشته باشید سبکی است که ویلا متناسب با آن طراحی و ساخته شده است ، عناصر و المنت هایی که در ویلا وجود دارند سبک آن را تعیین می کنند از این رو اگر این عناصر و المنت ها به صورت کلاسیک و قدیمی باشند به ویلای شما سبک کلاسیک را می دهند و برعکس اگر این المنت ها و عناصر جدید باشند به ویلای شما سبک مدرن را می دهند و انتخاب ویلایی که سبک آن کلاسیک و یا مدرن باشد کاملا براساس سلیقه ی شخصی می باشد اما از آن جایی که امروزه اکثر مردم براساس مد روز پیش می روند و تمایل دارند خانه ، ماشین و چیزهای دیگری که از آن استفاده می کنند سبک مدرن داشته باشد به شما پیشنهاد می کنیم با تمامی المان ها و عناصر که جدید هستند و جلوه ی مدرنی را به ویلای شما می دهند آشنا باشید تا هنگام ساختن یک ویلا از آن ها استفاده کنید و یا هنگام خرید یک ویلا بتوانید به خوبی تشخیص دهید که آیا سبک ویلای مد نظر شما مدرن است یا کلاسیک . برای مثال ، ویلایی که سبک کلاسیک داشته باشد دارای نمای آجری و درهای چوبی و همچنین کفپوش چوبی می باشد اما از نمای آجری و یا کفپوش چوبی در ویلایی که به سبک مدرن ساخته شده باشد به هیچ وجه استفاده نمی شود .


یک ویلای خوب چه ویژگی هایی دارد ؟ ( قسمت دوم )

در اولین بخش از این مقاله شما را با چند ویژگی یک ویلای بی نظیر آشنا کردیم که این ویژگی ها شامل محوطه ی ویلا ، بهترین شکل محوطه سازی ، نمای ویلا ، استفاده از بهترین مصالح برای نماسازی ، سبک ویلا ، مواد و مصالح کلاسیک برای ساخت ویلایی با سبک کلاسیک و مواد و مصالح مدرن برای ساخت ویلایی با سبک مدرن می شدند در ادامه ی این مقاله نیز قصد داریم شما را با چند ویژگی حائز اهمیت برای ساخت ویلا و یا خرید ویلا آشنا کنیم .

همانطور که در اولین بخش از این مقاله اشاره کردیم مواد و مصالحی که در ساخت یک ویلا مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مهم است چرا که مواد و مصالح جدید می توانند به ویلای شما سبک مدرنی را بدهند و برعکس استفاده از مواد و مصالح قدیمی مانند نمای آجری می توانند به ویلای شما سبک جدیدی بدهند ، یکی دیگر از موارد و نکات مهمی که هنگام انتخاب و خرید مواد و مصالح ویلا بسیار حائز اهمیت می باشد شرایط آب و هوایی ویلایی است که قصد دارید آن را بسازید چرا که شرایط آب و هوایی تاثیر بسیاری بر روی انتخاب مواد و مصالح دارند زیرا اگر شما زمینی دارید که در منطقه ای مرطوب و سردسیر قرار دارد باید نوعی مواد و مصالح مناسب با آن منطقه را برای ساخت ویلا انتخاب کنید و اگر زمین شما در منطقه ای قرار دارد که آب و هوای آن جا گرم سیری می باشد باید از نوعی مواد و مصالح متناسب با آن منطقه استفاده کنید که با آب و هوای گرم سازش داشته باشد ، برای مثال برای پوشش سقف ویلاهایی که در مناطق گرم سیر قرار دارند از سقف های شیب دار نوع سرد استفاده می کنند و برای پوشش سقف ویلاهایی که در مناطق سردسیر و مرطوب مانند شمال کشور قرار دارند از سقف های شیب دار نوع گرم استفاده می کنند زیرا سقف های شیب دار به دو نوع سقف های شیب دار سرد و گرم تقسیم می شوند که سقف های شیب دار گرم دارای عایق و پنل های خورشیدی می باشند و قادرند با استفاده از پنل های خورشیدی گرمای خورشید را دریافت کنند و آن را به داخل محوطه ی ویلا انتقال دهند و هنگامی که هوا سرد می شود با استفاده از عایقی که در آن ها به کار رفته است از انتقال سرما به داخل محیط ویلا جلوگیری می کنند از این رو باعث کاهش مصرف انرژی جهت گرم نگه داشتن ویلا می شوند . همچنین اگر زمین شما در منطقه ای قرار دارد که میزان وزش باد در آن جا بسیار زیاد است حتما باید دارای بادگیر باشند تا به آن ها آسیبی وارد نشود . از این رو به شما پیشنهاد می کنیم قبل از ساختن ویلا شرایط آب و هوایی منطقه ای که زمینتان در آن قرار دارد را مد نظر بگیرید و با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب ترین مصالح را برای ساخت ویلا انتخاب کنید .

ویژگی دیگری که در هنگام خرید ویلا و یا ساختن یک ویلا باید به آن توجه داشته باشید نورگیری خانه می باشد ، باید هنگام ساخت ویلا طراحی پلان و نقشه ی آن به صورتی باشد که بخش های مهم خانه مانند پذیرایی و البته اتاق خواب ها نورگیر باشند حتی هنگام خرید ویلا نیز بهتر است قبل از غروب آفتاب به ویلای مدنظرتان که برای فروش گذاشته شده است سری بزنید و تمامی اتاق خواب ها را از نظر نورگیر بودن به خوبی بررسی کنید چون قرار نیست که شما پولتان را دور بریزید مطمعنا در چنین موردی اکثر افرادی که ویلای اختصاصی خودشان را می سازند و از نظر مالی چنین قدرتی را دارند راحت تر می باشند چرا که خودشان می توانند نقشه ی ویلا را به گونه ای طراحی کنند که اتاق ها و پذیرایی کاملا نورگیر باشند ، علاوه بر این اگر قصد خرید ویلا را دارید باید به نحوه ی قرار گیری آشپزخانه ، سالن پذیرایی و اتاق خواب ها توجه داشته باشید و به این مسئله دقت کنید که آیا محیط فضاهای خصوصی ویلا به خوبی از محیط فضاهای پذیرایی جدا شده است یا خیر ؟ آیا اتاق خواب ها به یکدیگر نزدیک می باشند ؟ و محل سرویس بهداشتی و حمام کجا قرار داده شده اند ؟ تمامی این سوال ها می تواند به شما کمک کند که بهترین انتخاب را هنگام خرید ویلا داشته باشید .


نکات مهم برای خرید ویلا در شمال کشور

برای خرید ویلا در شمال کشور با ارزیابی‌های دقیقی درباره این منطقه انجام دهید. در اولین قدم باید بدانید که خرید ویلا با اجاره ویلا در شمال دو مقوله کاملاً متفاوت هستند و نکاتی که برای اجاره ویلا راهبردی محسوب می‌شوند، نمی‌توانند برای خرید ویلا هم مفید باشند.

برای خرید ویلا در شمال ابتدا باید به این موضوع فکر کنید که ویلا را برای سکونت همیشگی می‌خواهید یا تنها برخی از روزهای تعطیل سال در ویلا سکونت خواهید داشت؟

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از ویلاهای شمال در دل جنگل قرار دارند و در این منطقه آنتن ‌هی موبایل بسیار کم است و امکان استفاده از اینترنت را ندارید؛ بنابراین اگر برای اشتغال زایی و کار کردن این خطه را انتخاب کرده‌اید، نباید این نمونه از ویلاها را برای خرید، سکونت و راه اندازی کسب و کار انتخاب کنید.

اگر ویلا را برای گذراندن تعطیلات می‌خواهید، باید به منظره‌ای که روبروی آن قرار دارد توجه ویژه‌ای داشته باشید. ویلاهای جنگلی، ویلا باغ‌ها و ویلاهای ساحلی از بهترین گزینه‌ها برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح محسوب می‌شوند.

برای خرید ویلا در شمال نباید عجولانه تصمیم گیری کنید و باید مواردی مانند راه‌های دسترسی به ویلا و امکانات آن را بررسی کنید؛ زیرا اگر بدون دانش کافی و صرفاً به دلیل این که مجذوب محیط ویلا و زیبایی آن شده‌اید دست به خرید بزنید، طولی نمی‌کشد که از انتخابی که داشته‌اید پشیمان شوید؛ اما پس از پایان معامله و عقد قرار دارد بین خریداری و فروشنده، دیگر کار از کار گذشته و نمی‌توانید معامله تمام شده را صرفاً به دلیل این که نظرتان برای خرید تغییر کرده به هم بزنید.

 

در این زمان است که صاحب ویلای خریداری شده تصمیم به فروش ویلا در شمال می‌گیرد و آگهی فروش را در قسمت‌های مختلف شهر و وب سایت‌های مختلف منتشر می‌کند؛ اما با توجه به این که خرید ویلا ناآگاهانه بوده، مشتری مناسبی برای آن پیدا نمی‌شود و ضرر و زیان زیادی متوجه صاحب جدید ویلا خواهد بود.

اگر نمی‌خواهید درگیر مشکلات این چنینی شوید، همان ابتدا باید تمام نکاتی که برای خرید ویلا ضروری است را لیست کرده و با دقت و حوصله آن‌ها را بررسی کنید. سپس با آگاهی کامل دست به خرید ویلای دلخواهتان بزنید.

هنگام خرید ویلا نیازها و محدودیت های خود را بررسی کنید

برخی افراد زمانی که برای خرید ویلا یا هر ملک دیگری اقدام می کنند، در مورد شرایط خرید، امکانات و دسترسی های ویلا، قیمت و ... تحقیقات گسترده ای انجام می دهند اما مهم ترین مسئله را از یاد می برند. شما ویلا را خریداری می کنید تا بالاخره از آن استفاده ببرید. حال باید قبل از خرید ویلا نیازهای خودتان را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین گزینه را متناسب با نیاز خود خریداری کنید.
علاوه بر این یک سری محدودیت ها نیز وجود دارد که سبب می شود تا نتوانید هر ویلایی را خریداری کنید. از این رو بهتر است عوامل محدود کننده مانند هزینه های در دسترس را هم مورد بررسی قرار دهید.
هنگامی که برای خرید ویلا اقدام می کنید، باید اول دسته بندی های زیر را مد نظر قرار دهید.
- اگر می خواهید ویلایی برای سرمایه گذاری و کسب درآمد داشته باشید، باید شهرهایی را که گردشگران زیادتری دارند انتخاب کنید. همچنین نیازی نیست حتماً یک ویلای بسیار بزرگ داشته باشید، اکثر گردشگران اجاره ویلا با هزینه کم و متراژ پایین را بیشتر می پسندند. ویلاهای بسیار بزرگ و خاص، مشتریان خاص خود را دارند که ممکن است برای درآمد زایی چندان به دردتان نخورد.
- اگر در خانواده ای کم جمعیت زندگی می کنید، نیازی نیست از ویلاهای متراژ بالا خرید داشته باشید. یک ویلای جمع و جور با محوطه سازی زیبا، می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد تا از آب و هوا و زیبایی های بی نظیر شهرهای شمالی لذت ببرید.
- در صورتی که ویلای خود را برای جشن یا مراسمات مختلف خریداری می کنید یا ممکن است خودتان در این زمینه از آن استفاده کنید، بهتر است ویلایی بزرگ تر به خصوص از نظر وسعت محوطه اطراف آن انتخاب کنید.
روی هم رفته نیاز شما مهم ترین عاملی است که در خرید ویلا باید مورد توجه قرار دهید تا هزینه های خود را بهینه صرف خرید یک ملک با ارزش کنید.

موقعیت جغرافیایی ویلا و همسایگی آن را بررسی کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید ویلا در شمال باید به آن توجه داشته باشید، موقعیت جغرافیایی ویلا می‌باشد. برای این که موقعیت ویلای مورد نظر را بررسی کنید، لازم است قبل از خرید آدرس آن را از فروشنده یا املاک دریافت کرده و در محل حاضر شوید.

پس از حضور در محل باید این موضوع را بررسی کنید که ویلا تا مرکز شهر چقدر فاصله دارد. معمولاً ویلاهایی که در قلب جنگل واقع شده‌اند از مرکز شهر و زندگی شهرنشینی فاصله بیشتری نسبت به ویلاهای شهرکی، باغ ویلاها و ویلاهای ساحلی دارند. با وجود این فاصله برای خرید باید مسافت زیادی را طی کنید تا بتوانید به فروشگاه‌های سطح شهر دسترسی داشته باشید.

همچنین در صوتی که نیاز به دریافت خدمات درمانی داشته باشید، در دل جنگل هیچ مرکزی برای فوریت‌های پزشکی در نظر گرفته نشده و باید تا شهر حرکت کنید و به نزدیک‌ترین درمانگاه یا بیمارستان بروید.

با وجود این که موارد ذکر شده تنها دو مورد از معایب ویلاهای جنگلی است، اما هنوز هم افراد زیادی صرفاً به دلیل این که علاقه‌مند هستند از زندگی شهری فاصله بگیرند و در سکوت و آرامش چند صباحی را سپری کنند، نسبت به خرید ویلا در شمال در قلب جنگل‌های همیشه سبز اقدام می‌کنند.

ویلاهای ساحلی دسترسی مناسب‌تری دارند، اما با توجه به این که دریای همیشه خروشان در کنار آن‌ها قرار دارد. روزها زمستانی سرد و تابستان‌های شرجی و مرطوب در انتظار افرادی است که نسبت به خرید ویلای ساحلی در شمال اقدام می‌کنند.

 

ویلاهای شهرکی در نزدیکی شهر ساخته می‌شوند و تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به دیگر نواحی دارند. با وجود این که این ویلاها دسترسی خوبی به امکانات شهری دارند، اما افراد کمی دست به انتخاب آن‌ها می‌زنند؛ زیرا فردی که از زندگی شهری خداحافظی کرده و برای خرید ویلا در شمال اقدام کرده، نمی‌خواهد در یک شهر کوچک‌تر سکونت داشته باشد.

ساکنین ویلا می‌خواهند پنجره را که باز کردند یا صدای دریا را بشنوند و عظمت آن را تماشا کنند یا صدای پرندگان را بشنوند و درختان سر به فلک کشیده را ببیند. به همین دلیل ویلاهای شهرکی با وجود این که امکانات و قیمت مناسب‌تری نسبت به ویلاهای ساحلی ویلاهای جنگلی دارد، اما باز هم مشتریان خاصی حاضر هستند که این ویلاها را برای سکونت و تفریح انتخاب کنند و بیشتر افراد به خرید ویلای شهرکی در شمال به دید سرمایه گذاری نگاه می‌کنند.


موقعیت جغرافیایی ویلا و همسایگی آن تأثیر زیادی در انتخاب و خرید ویلا دارد؛ بنابراین حتماً شرایط موجود را بررسی کنید و با توجه به ایده آل‌هایی که در ذهنتان دارید نسبت به خرید ویلا اقدام نمایید.

قیمت ویلاهای دیگر را در نزدیکی ویلا جویا شوید

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام خرید ویلا در شمال باید به آن توجه داشته باشید قیمت تمام شده ویلا است. اگر ویلا ساخته شده و آماده است، باید از خریدار درباره قیمتی که برای ویلا تعیین کرده و عواملی که در تعیین این قیمت تاثیرگذار بوده است سؤال کنید.

اگر ویلا ساخته نشده و به صورت پیش فروش است نیز قبل از پرداخت هرگونه وجهی باید درباره قیمت تمام شده یا نهایی ویلا از فروشنده یا پیمانکار سؤال کنید و ویلایی را بخرید که از هر نظر ایده آل شما است و با بودجه‌ای که برای خرید ویلا در شمال در نظر گرفته‌اید همخوانی دارد.

برای آگاهی درباره قیمت ویلا می‌توانید به محلی که ویلا در آن واقع شده مراجعه کنید و از همسایگان ویلا قیمت ملک در آن منطقه را جویا شوید. فراموش نکنید که سن بنا و امکانات آن در قیمت ویلا تاثیرگذار هستند و نمی‌توان حتی دو ویلا را که کنار هم قرار دارند هم قیمت در نظر گرفت.

 بنابراین صرفاً به دلیل این که همسایگان ویلا قیمت ملک در منطقه را مبالغ مشخصی اعلام کرده‌اند، قیمت ویلا را تخمین نزنید. زیرا ممکن است طراحی داخلی ویلا بسیار لوکس و شکیل باشد و همین امر سبب افزایش قیمت ملک نسبت به املاکی که در همسایگی آن قرار دارند شده باشد.

با این وجود قیمت زمین ساخته نشده را می‌توان با توجه به ویلاهای اطراف تخمین زد و همین موضوع به شما کمک می‌کند تا در بستری امن معامله را انجام دهید و نگرانی کمتری درباره این موضوع که ویلا را گران‌تر از حد معمول به شما واگذار کرده‌اند نداشته باشید.

امکانات ویلا را با ویلاهای همسایه‌اش مقایسه کنید.

برای خرید ویلا در شمال باید امکانات ویلا را با همسایه‌های آن مقایسه کنید. به عنوان مثال اگر ویلایی که قصد خرید آن را دارید بسیار لوکس طراحی شده و فروشنده مبلغ را با توجه به این موضوع مشخص کرده، کافی است سری به ویلاهای لوکسی که در نزدیکی ویلا قرار دارند و از هر لحاظ با ملک مورد نظر شباهت دارند بزنید و قیمت آن‌ها و امکاناتی که دارند را جویا شوید.

اگر یک ویلا دارای چندین پارکینگ سرپوشیده باشد به طبع قیمت بیشتری نسبت به یک ویلا که محلی برای پارک خودرو برای آن در نظر گرفته نشده خواهد داشت. در ویلا باغ‌ها درخت‌هایی که درون باغ قرار دارند و مسیری که تا رسیدن به ساختمان وجود دارد نیز در قیمت آن تاثیرگذار است.

برخی از ویلاها دارای حیاطی سنگ فرش شده هستند و برخی دیگر حیاطی خاکی یا پوشیده از شن دارند، با توجه به این موضوع می‌توانید ویلاهایی را انتخاب کنید که تمیزتر و مرتب‌تر به نظر می‌رسند. شاید تصور کنید که سنگفرش شدن حیاط در محیطی که بافت آن طبیعی است چندان جذاب به نظر نمی‌رسد، اما این موضوع که چه امکاناتی را برای ویلا می‌پسندید کاملاً به سلیقه شخصی و انتظاراتی که دارید بستگی دارد.

اگر ویلاهای همسایه ویلای مورد نظر را تماشا کنید، حتی از لحاظ ظاهری نیز می‌توانید مقایسه خوبی بین آن‌ها انجام دهید. اگر به ویلاهای با سقف‌های سفالی علاقه‌مند هستید، از بیرون می‌توانید نمای ویلا را مشاهده کنید و آن را با یک ویلا که به صورت مدرن و امروزی طراحی شده مقایسه کنید.
پس از بررسی‌های لازم می‌توانید از همسایه‌ای که ویلای آن سقف سفالی دارد درباره مزایا و معایب انتخاب ویلاهای با این طراحی سؤال کنید و خرید ویلا در شمال را با دقت بیشتری انجام دهید.

قبل از خرید ویلا در شمال، شش دانگ بودن سند ویلا را بررسی کنید

یکی از مواردی که خریداران هنگام خرید ویلا در شمال دقت کمی به آن دارند و پس از قطعی شدن خرید ویلا با مشکلات مربوط به آن مواجه می‌شوند، شش دانگ بودن سند ویلا است.
 ویلایی که قصد خرید آن را دارید باید به صورت شش دانگ به نام خریدار سند خورده باشد و هیچ گونه ابهامی در این باره وجود نداشته باشد.

به عنوان مثال برخی از املاکی‌ها قرارداد بین خریدار و فروشنده را به صورت قولنامه‌ای تنظیم می‌کنند و ادعا دارند که سند به نام پیمانکار است و پس از اتمام ساخت ویلا فروشنده ویلا را به نام خریدار سند خواهد زد. این موضوع برای ویلاهای شهرکی که به صورت عمده ساخته می‌شوند بیشتر صدق می‌کند.

توجه داشته باشید که خرید ویلایی که ساخت آن تمام نشده و هنوز سند شش دانگ ندارد، تنها باید مبلغ پیش پرداخت را بپرداید و هرگز تا پایان ساخت ویلا و ارائه سند نباید وجه آن را به صورت تمام و کمال پرداخت کنید.

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید ویلا در شمال حتی در صورت سند دار بودن ویلا باید آن را بررسی کنید، این موضوع است که سند ویلا نباید در رهن بانک باشد و هیچ گونه وامی نباید روی آن گرفته شده باشد. عدم توجه به این نکات هنگام خرید ویلا در شمال سبب می‌شود که با وجود این که وجه خرید ویلا را به صورت تمام و کمال پرداخت کرده‌اید نتوانید ویلا را سند بزنید و با مشکلاتی برای سکونت و تملک ویلا مواجه شوید.

امکان خرید نقد یا اقساطی ویلا را بسنجید

برای خرید ویلا در شمال نمی‌توان یک مبلغ واحد را در نظر گرفت؛ زیرا برخی از ویلاها با توجه به موقعیت جغرافیایی و امکاناتی که دارند نیاز به مبلغ بیشتری برای خرید دارند. در صورتی که ویلاهایی وجود دارند که از عمر بنای آن‌ها سال‌ها می‌گذرد و موقعیت ویلا نیز چندان خاص نیست و می‌توان با مبلغ مناسبی ویلا را خریداری کرد.

برای خرید ویلا در شمال باید این موضوع را از فروشنده جویا شوید که امکان خرید ویلا به صورت اقساطی یا چکی وجود دارد یا این که باید مبلغ ویلا را به طور تمام و کمال بپردازید تا بتوانید مالکیت آن را داشته باشید.

ویلاهای شهرکی اغلب به صورت پیش فروش یا اقساطی به فروش می‌رسند، بنابراین اگر برای خرید ویلا به دنبال گزینه‌ای هستید که بتوانید به صورت قسطی هزینه آن را پرداخت کنید ویلاهای شهرکی گزینه مناسبی هستند.

این نمونه از ویلاها قیمت کمتری نسبت به ویلاهای ساحلی و ... دارند. به همین دلیل افرادی که بودجه مناسبی دارند و می‌خواهند خرید ویلا در شمال را انجام دهند، ویلاهای شهرکی و امکانات آن‌ها را بررسی می‌کنند.

برای خرید ویلا در شمال تنها به افراد معتبر اعتماد کنید

 به عنوان آخرین نکته برای خرید ویلا در شمال باید به این موضوع توجه داشته باشید که خرید و فروش ویلا باید در بنگاه‌های معاملات املاک معتبر انجام شود؛ بنابراین هرگز به صورت توافقی با خریدار سندی را تنظیم نکنید و مبلغی را به وی پرداخت نکنید؛ زیرا تنها در صورتی می‌توانید ویلا را سند بزنید یا مشکلاتی که در این باره رخ داده را حل کنید که یک مرجع معتبر معامله را تنظیم کرده باشد.

اگر برای صرفه جویی در هزینه شخصاً با صاحب ملک وارد معامله شوید، باید ضرر و زیان‌های معامله و عواقب آن را نیز بپذیرید. به عنوان مثال ممکن است سند ویلا مشکل خاصی داشته باشد اما شما به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه متوجه آن نشوید و علیرغم پرداخت وجه نتوانید ویلا را به نام خودتان سند برنید.

از دیگر مشکلات در زمینه خرید و فروش ویلا، قلابی بودن سند یا وام دار بودن آن است. با وجود مشکلات این چنینی خرید ویلا در شمال برای شما به یک پروژه طولانی و بسیار پیچیده تبدیل خواهد شد که هرگز تصورش را نمی‌کرده‌اید.

اگر نمی‌خواهید با مشکلاتی که در سر راه خرید ویلا است درگیر شوید و ویلای دلخواهتان را با قیمت مناسب و در بهترین منطقه از خطه شمال خریداری کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از مشاورین اول خونه برای انجام این کار کمک بگیرید.

تماس با ما

برای ارتباط با ما می توانید همه روزه از ساعت 10 صبح تا 8 شب از طریق شماره تماس های زیر استفاده نمایید.

  • +962123456
  • user@email.com
  • مازندران / چمستان / جنب دادگستری
  • +93420000